protezy zebowe _ efimea

Stomatologia dla seniora. Jak wybrać dobre protezy zębowe?

Wiesz, jak to jest nie mieć zębów? Prawdopodobnie nie. Jeżeli jesteś młodą osobą lub w średnim wieku, to zęby są dla Ciebie tak naturalnym i oczywistym elementem jamy ustnej, że nie zastanawiasz się nad tym, jak to jest nie móc pogryźć jabłka, przerzuć kęsa chleba czy zjeść ulubionego dania. Tymczasem, jest to problem, z którym zmaga się wielu seniorów. Na szczęście istnieją liczne rozwiązania, pozwalające uzupełnić ubytki w uzębieniu. Wśród nich protezy zębowe, którym poniżej przyjrzymy się dokładniej.

 

Jaką protezę zębową wybrać i dlaczego?

Najbardziej podstawowy podział toprotezy ruchomeoraz stałe. Te pierwsze mogą byćczęściowelub pełne w formie szkieletowej, nakładowej albocałkowitej. Niewątpliwą ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Protezy zębowe ruchome dostępne są w przystępnych cenach, a podstawowe wersje są refundowane przez NFZ. Droższe, ale też o wiele bardziej komfortowe, są protezy zębowe stałe.

 

Przykładowy cennik za protezy zębowe:

  • Częściowe akrylowe– od 60 zł do 150 zł za jeden ząb z mocowaniem. Mogą być refundowane przez NFZ, ale są to bardzo podstawowe wersje.
  • Częściowe szkieletowe – są mocowane za pomocą klamerek do zębów lub koron zębów – ich koszt zaczyna się w okolicy 800 zł, ale w zależności od wielkości ubytków, konieczności założenia koron i wykorzystanych materiałów może sięgnąć nawet do kilku tysięcy złotych.
  • Częściowe nakładkowe– polecane osobom bez zębów, na których można osadzić korony, wymagają zamontowania zaczepów w kanałach korzeni zębowych – ich ceny zaczynają się od 500 zł, a kończą na kilku tysiącach złotych.
  • Całkowite protezy – montuje się u osób z bezzębiem. W przypadku zwykłych, akrylowych modeli osiadających, można je wykonać już za 150 zł (możliwa refundacja), ale w przypadku elastycznej protezy zębowej całkowitej mocowanej na implantach, koszt będzie znacznie wyższy.
  • Protezy zębowe stałe – w tym zakresie istnieje bardzo dużo różnych rozwiązań. Są to najlepsze, ale też najdroższe protezy zębowe (od 1 500 do nawet 4 000 zł za 1 punkt), ale komfort z ich używania jest najwyższy.

 

To tylko część z rozwiązań, jakie można wyróżnić, omawiając protezy zębowe. Cennik jest zależny od kliniki stomatologicznej, miejscowości oraz zakresu prac do wykonania. Niestety obiektywnie należy stwierdzić, że protezy zębowe są drogie i mało którego emeryta stać na taki wydatek. Szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań. Dlatego warto zainteresować się programem finansowania zdrowiaEfimea, pozwalającym wykonać protezy zębowe na raty, otrzymać atrakcyjne dofinansowania i kredyty na leczenie.

 

Czym kierować się podczas wyboru?

Mimo iż cena za protezy zębowe jest ważna, nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze. Należy wziąć pod uwagę komfort użytkowania, łatwość czyszczenia, zakładania i zdejmowania protezyi wiele innych elementów. Niemniej istotny jest wygląd uzębienia – seniorzy również chcą móc się uśmiechać bez wstydu i zasłaniania ust. Przed ostateczną decyzją warto rozeznać się w różnych rozwiązaniach i skonsultować się z dentystą. Trzeba też uświadomić sobie, że „trzecie zęby” są inwestycją na wiele lat. I to się opłaca!

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami

Wyślij pytanie

lub zadzwoń

+48 71 88 98 600

Warto wiedziećZobacz wszystkie