korony zebowe

Korony na zęby – skuteczny sposób na odbudowę zębów!

Korony zębowe pozwalają doskonale zrekonstruować zęby, niezależnie od tego, czy zostały zniszczone w wyniku próchnicy, przebarwione, złamane, a nawet usunięte. W ostatnim przypadku niezbędny jest jeszcze implant, który zastępuje korzeń zęba. Korony na zęby stosuje się także w sytuacji wrodzonego braku szkliwa oraz w wielu innych przypadkach.

 

Korony na zęby

Korony można mocować na pozostałościach wyleczonego zęba lub na implantach. Chcąc z pomocą koronek na zęby uzupełnić większą liczbę zębów, można zastosować most protetyczny. Wśród dostępnych koron protetycznych wyróżnia się kilka rodzajów. Do najtrwalszych należą korony porcelanowe na podbudowie ceramicznej, które potrafią doskonale służyć nawet 20 lat. Z kolei korony porcelanowe na podbudowie metalowej są bardzo mocne i nadają się przede wszystkim do rekonstrukcji bocznych zębów. W tym miejscu warto wyróżnić korony na podbudowie metalowej – złotej, które są polecane osobom z mocno zniszczonymi zębami, ponieważ złoto ma silne działanie przeciwpróchnicze.

Korony pełnoceramiczne cieszą się dużą popularnością ze względu na bardzo naturalny wygląd. Korona ceramiczna sprawdzi się najlepiej w przypadku uzupełnienia zębów przednich. Stomatolodzy proponują również korony cyrkonowe, sprawdzające się dobrze w przypadku zębów przebarwionych i zniszczonych. Ponadto w stomatologii stosuje się korony kompozytowe oraz akrylowe, które są traktowane jako tymczasowe rozwiązanie.

 

 

Korona porcelanowa lub ceramiczna – dlaczego warto?

Wybór korony zębowej zależy od tego, jakie mamy wobec niej oczekiwania. Jeśli zależy nam jednocześnie na estetyce i trwałości, to niewątpliwie najlepszy wybór to korona porcelanowa. Wygląda ona zdecydowanie lepiej niż korona metalowa, która jest już bardzo rzadko stosowana. Najtrwalsza jest bez wątpienia korona porcelanowa na podbudowie metalowej, ale przy brzegu dziąsła widoczny jest szary kolor, dlatego polecane są one do zębów bocznych. Przednie zęby najlepiej rekonstruować przy zastosowaniu korony porcelanowej na podbudowie ceramicznej lub z pomocą korony pełnoceramicznej. Prawidłowo zabezpieczony ząb, do którego odbudowy posłuży korona ceramiczna lub korona porcelanowa, nie będzie ulegał dalszej destrukcji. Tym samym korony ceramiczne i porcelanowe pełnią funkcję ochronną i wzmacniają zęby.

Na wybór rodzaju koron przez pacjentów często ma wpływ cena. Jednak warto wziąć pod uwagę, że solidnie wykonana korona ceramiczna lub porcelanowa posłuży nam wiele lat. Niestety korony zębowe nie są refundowane przez NFZ, z wyjątkiem sytuacji, gdy do uszkodzenia zębów doszło na przykład w wyniku wypadku. W pozostałych przypadkach rekonstrukcję zębów trzeba sfinansować z własnej kieszeni.

W Efimea wiemy, że koszty najlepszych rozwiązań, które proponuje protetyka, są bardzo wysokie. Można je jednak sfinansować z pomocą naszego Programu Finansowania Zdrowia Efimea, rozkładając na raty dopasowane do indywidualnych możliwości. Wykonanie korony porcelanowej na jeden ząb to wydatek około tysiąca złotych, korona ceramiczna kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Dzięki naszemu programowi ratalnemu, można zrekonstruować zęby w najlepszy dostępny sposób, nie obciążając domowego budżetu.

 

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami

Wyślij pytanie

lub zadzwoń

+48 71 88 98 600

Warto wiedziećZobacz wszystkie