sporty zimowe_Efimea_

Kontuzja lub uraz na stoku – o czym musisz pamiętać?

Zima to czas białego szaleństwa. Aby realnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się niebezpiecznych sytuacji, w wyniku których może dojść do kontuzji lub urazu, pasjonaci narciarstwa, snowboardu i łyżwiarstwa powinni zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do sezonu. Jak ustrzec się złamania nogi, zwichnięcia stawu, urazu kręgosłupa lub innych kontuzji? Dowiedz się też, w jaki sposób szybko rozpocząć specjalistyczne leczenie, gdy zdarzy się jednak nieszczęście.

 

Jak ustrzec się kontuzji lub urazu podczas uprawiania sportów zimowych?

Sporty zimowe to niezła frajda zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Aby czerpać z nich prawdziwą radość i satysfakcję bez bólu, stłuczeń, urazów oraz kontuzji, warto przygotować się do zimowego wyjazdu.

Oto 6 porad, o których warto pamiętać:

  1. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Chociaż urlop bądź obóz trwają zazwyczaj tylko kilkanaście dni, to warto zadbać wcześniej o ogólną kondycję ciała. Systematyczne ćwiczenia pomagają uniknąć przeciążeń stawów i mięśni, a dodatkowo wzmacniają ciało oraz poprawiają koordynację ruchową i równowagę.
  2. Postaw na rozruch. Wiele urazów jest wynikiem niedostatecznej rozgrzewki, dlatego w przed rozpoczęciem aktywności zrób np. kilka przysiadów, skłonów, potruchtaj. Nie zapomnij też o ćwiczeniach na górne partie ciała.
  3. Wyposaż się w profesjonalny sprzęt. Sporty zimowe uprawia się w wyjątkowych warunkach, dlatego, aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo, należy zadbać o specjalistyczny sprzęt, który zapewni ciepło, a także zminimalizuje ryzyko kontuzji i urazów.
  4. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wiele niebezpiecznych sytuacji na stoku lub lodowisku jest wynikiem braku umiejętności, nieuwagi lub brawury, dlatego zawsze warto dopasować wyzwania do: sił, warunków pogodowych oraz sytuacji.
  5. Noś zabezpieczenia. Zaliczają się do nich m.in. kaski, ochraniacze na kolana i łokcie, które pomagają zmniejszyć dolegliwości lub całkowicie zapobiec urazom.
  6. Zregeneruj się. Po aktywnym dniu, warto dać ciału odpocząć np. poprzez delikatne ruchy w basenie. Skuteczny może okazać się także masaż, sauna lub krótki spacer.

 

sporty zimowe_Efimea_2_

 

Gdy jednak dojdzie do urazu lub kontuzji…

Sporty zimowe zaliczane są do bezpiecznych aktywności sportowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na stoku lub lodowisku nie wszyscy posiadają tak samo zaawansowane umiejętności i wiedzę, dlatego zdarzają się wypadki lub kontuzje. Brak wprawy, nieuwaga, brawura i wiele innych kwestii przyczynia się do urazów kończyn dolnych (uraz stawu skokowego, kolanowego) i górnych (stawu barkowego, nadgarstka) oraz rzadziej urazu kręgosłupa, miednicy, głowy, różnorakich stłuczeń, a także w wyjątkowo groźnych sytuacjach – nawet kalectwa.

 

Jak szybko i skutecznie zapewnić najlepszą opiekę medyczną?

Obrzęk i ból nie mijają? Zastanawiasz się, co zrobić w tej sytuacji? Gdy dojdzie do kontuzji lub urazu, konieczna jest interwencja medyczna. Niestety, odwiedzając dyżur urazowy, bardzo często okazuje się, że nie obejdzie się bez unieruchomienie w gipsie, operacji oraz po leczeniu doraźnym – przywracania ruchomości poprzez rehabilitację. Kosztowne leczenie nie musi stanowić przeszkody. Wystarczy skorzystać z Programu Finansowania Zdrowia Efimea i uzyskać środki finansowe. Można je wykorzystać m.in. na zabieg lub szereg konsultacji oraz zabiegów wykonanych w ciągu ostatnich 12 miesiącach, a także niezbędną rehabilitację.

 

Nie wiesz, jak to zrobić? Wystarczy wypełnić wniosek na naszej stronie, aby jeszcze tego samego dnia dostać kredyt na operację. Obojętnie czy chodzi o uraz kręgosłupa, stawu skokowego bądź inną kontuzję. Z Efimea to proste!

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami

Wyślij pytanie

lub zadzwoń

+48 71 88 98 600

Warto wiedziećZobacz wszystkie