implanty zębowe | Efimea

Implanty zębowe – 7 pytań do lekarza

Implanty stomatologiczne to najlepsze rozwiązanie w przypadku konieczności odtworzenia utraconych zębów. Niestety wciąż stosunkowo mało osób korzysta z tej metody, między innymi ze względu na niedostateczną wiedzę na ich temat. Dlatego też zapytaliśmy lekarzy stomatologii i implantologii o najważniejsze kwestie, między innymi o to, ile kosztują implanty zębowe i co warto wiedzieć o zabiegu.

 

Jak wygląda procedura wszczepienia implantów?

Wszczepienie implantów zazwyczaj wykonuje się w trakcie jednej wizyty, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po upływie od dwóch do sześciu miesięcy zakłada się na niego łącznik oraz zewnętrzną część, czyli koronę, która wygląda jak naturalny ząb.  Warto w tym miejscu wspomnieć, że sztuczny ząb, który popularnie, aczkolwiek błędnie nazywany jest implantem, składa się z trzech elementów – śruby wkręcanej w kość szczęki, łącznika, który zapewnia całości wytrzymałość i korony protetycznej, czyli widocznej części sztucznego zęba.

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Procedura wszczepienia implantów jest dość skomplikowana, ale jednocześnie bardzo przewidywalna, sam zaś zabieg jest całkowicie bezbolesny. Gojenie trwa trzy-cztery miesiące, lecz język, usta i policzki szybko przyzwyczajają się do kształtu nowego zęba i dlatego pacjent bardzo szybko zapomina, że posiada implanty zębowe. Opinie pacjentów po zabiegu są bardzo pozytywne. Implanty stomatologiczne nie wymagają też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych poza standardowym utrzymywaniem higieny jamy ustnej.

Przeciwwskazania do założenia implantów – kto nie może skorzystać z tej metody?

U większości pacjentów nie ma przeciwskazań, aby zastosować implanty zębowe. Do najważniejszych należą ciężkie i przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, a także poważne schorzenia jamy ustnej. Nie wykonuje się tego zabiegu także u kobiet w ciąży i u osób poniżej 20 roku życia.

Jakie korzyści płyną z zastosowania implantów?

Implant stomatologiczny zachowuje się dokładnie tak jak naturalny ząb – nie obciąża sąsiednich zębów i jest tak samo silny jak reszta uzębienia. Zastosowanie implantów nie tylko pozwala zachować piękny uśmiech, ale także przeciwdziała zmianom rysów twarzy i chroni przed nieprawidłowym przeżuwaniem jedzenia. Zmiana wyglądu, choroby układu pokarmowego czy niewyraźna wymowa są konsekwencją ubytków, których warto unikać.

Czy implanty są lepsze od standardowych uzupełnień protetycznych?

Implanty zębowe nie wywołują takiego dyskomfortu jak ruchome protezy, nie obciążają również sąsiednich zębów, jak to się dzieje w przypadku koronek i mostów protetycznych. Warto wiedzieć, że istnieje kilkadziesiąt różnych rodzajów implantów zębowych. Duża różnorodność sprawia, że można wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego pacjenta.

Jaka jest cena odbudowy zęba?

Na pytanie, ile kosztuje implant zęba nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na koszt odbudowy zęba z pomocą implantu składa się bowiem wstępna konsultacja implantologiczna, wykonanie badania RTG, zabieg wszczepienia implantu wraz ze znieczuleniem, wykonanie odbudowy protetycznej (korony) oraz wizyty kontrolne. Całość to minimum 3000zł przy zastosowaniu najtańszych materiałów i przy założeniu, że nie pojawią się dodatkowe koszty. Niestety, leczenie protetyczne w oparciu o implanty nie jest finansowane w ramach NFZ. Jeśli nie mamy wystarczających środków finansowych, a jednocześnie chcemy cieszyć się pełnym uzębieniem, wówczas możemy skorzystać z zewnętrznego finansowania zabiegu. W ten sposób pozyskamy pieniądze na zabieg, a kredyt spłacimy później w korzystnych, dopasowanych do naszych możliwości ratach.

Czy każdy stomatolog może wszczepić implant?

Zgodnie z polskim prawem każdy lekarz dentysta może dokonać zabiegu implantacji. Trzeba jednak pamiętać, że wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny, który wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia. Rekomendowanych implantologów można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Implantologicznego i Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

Rodzaj zabiegu Przykładowa cena Przykładowa rata
Implant zębowy+korona pełnoceramiczna od 4500 zł od 167,92 zł*

 

*Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla reprezentacyjnego przykładu wynosi 22,72%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 5.200 zł, całkowita kwota do zapłaty 6.391,33 zł, oprocentowanie stałe 6,5%, całkowity koszt pożyczki 1.191,33 zł (w tym: prowizja 832,08 zł, odsetki 359,25 zł), 24 miesięcznych rat równych po 266,31 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 15.06.2018 na reprezentatywnym przykładzie. Dla innych parametrów pożyczki wartość RRSO może być inna. Kwota i warunki pożyczki uzależnione są od indywidualnej oceny zdolności i historii kredytowej Wnioskodawcy. Skontaktuj się z naszymi konsultantami, aby bezpłatnie otrzymać ofertę.

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami

Wyślij pytanie

lub zadzwoń

+48 71 88 98 600

Warto wiedziećZobacz wszystkie