finansowanie opieki zdrowotnej

Finansowanie świadczeń zdrowotnych – jak to wygląda w praktyce?

Przychodzi pacjent do lekarza, a tam… w pierwszej kolejności sprawdzają, czy jest ubezpieczony. Finansowanie opieki zdrowotnej w Polsce jest pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, którym objęte jest około 98% społeczeństwa. Oprócz tego istnieją ubezpieczenia indywidualne w instytucjach komercyjnych, a część świadczeń dotowana jest bezpośrednio z budżetu państwa.

 

Finansowanie świadczeń zdrowotnych w Polsce

Konstytucja RP zapewnia każdemu obywatelowi dostęp do ochrony zdrowia, bez względu na jego sytuację materialną. Oznacza to, że osoby nieubezpieczone mają prawo do leczenia, ale mogą liczyć wyłącznie na zabiegi ratujące życie, a środki na ich leczenie przekazywane są z budżetu państwa. Również niektóre wysokospecjalistyczne świadczenia, w tym Państwowe Ratownictwo Medyczne, są finansowane bezpośrednio z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia

Głównym filarem, na którym opiera się polski system ochrony zdrowia, jest Narodowy Fundusz Zdrowia, do którego każdy ubezpieczony odprowadza składkę. W ramach udzielanych świadczeń zdrowotnych finansowane są programy promocji zdrowia, dostęp do leczenia szpitalnego, do poradni i lekarzy specjalistów, do zabiegów specjalistycznych, rehabilitacji, leczenia w przypadku choroby, urazu, ciąży itd.

Finansowanie opieki zdrowotnej ze środków NFZ pokrywa większość podstawowych świadczeń medycznych. Ale kluczem są tu dwa słowa: „większość” i „podstawowych”. Gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej wymienione są na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie znajdziemy tam jednak wielu, bardziej zaawansowanych metod leczenia i diagnostyki. Za te trzeba zapłacić z prywatnej kieszeni lub wykupując prywatnej ubezpieczenie medyczne.

 

finansowanie opieki zdrowotnej_2

 

Prywatne ubezpieczenia medyczne

Finansowanie świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczeń indywidualnych może wyglądać dwojako, w zależności od wykupionego ubezpieczenia czy też pakietu medycznego:

  • Prywatne leczenie w wybranych, niepublicznych placówkach zdrowia, w których, w ramach wykupionego abonamentu, świadczone są usługi medyczne. Ich zakres może być bardzo różny.
  • Zwrot poniesionych kosztów leczenia oraz dofinansowanie na konkretne zabiegi, ich zakres również jest zależny od rodzaju wykupionego ubezpieczenia.

W Polsce nie ma dobrowolności wyboru pomiędzy państwową a prywatną ochroną zdrowia. Oznacza to, że podstawowe finansowanie opieki zdrowotnej pochodzi ze środków NFZ i nie można go zastąpić abonamentem u prywatnego ubezpieczyciela. Takie dodatkowe ubezpieczenie może być bardzo dobrym uzupełnieniem podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie może być jego alternatywą. Pacjent nieubezpieczony w NFZ musi się liczyć z tym, że może zostać obciążony kosztami leczenia oraz pobytu w szpitalu, np. w wyniku wypadku, i będzie musiał później ubiegać się o ewentualny zwrot kosztów leczenia od prywatnego ubezpieczyciela, co nie jest wcale prostą procedurą.

Oprócz wymienionych powyżej ubezpieczeń, finansowanie świadczeń zdrowotnych można pokrywać również z własnej kieszeni, zwłaszcza gdy nie mamy wykupionego prywatnego ubezpieczenia. W takim wypadku warto skorzystać z dedykowanych kredytów medycznych, które wypadają korzystniej w porównaniu z tradycyjnymi.Ich zaletą jest możliwość wygodnego rozłożenia kosztów zabiegów. Na przykład zębowe implanty na raty można spłacać bez obaw, że nagle zabraknie pieniędzy na życie. To samo dotyczy innych, drogich operacji, których jednorazowy koszt byłby dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Kredyt medyczny Efimea można dopasować do własnych możliwości, dzięki czemu każdego stać na leczenie.

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami

Wyślij pytanie

lub zadzwoń

+48 71 88 98 600

Warto wiedziećZobacz wszystkie